Jak założyć własną działalność gospodarczą?Wydaje się to bardzo skomplikowane i dostępne jedynie dla ,,wybranych’’, lecz tak naprawdę to nic trudnego i zajmie ci to chwilkę.  W rzeczywistości jedynie czego potrzebujesz to wniosku CEIDG (tj. formularzu CEIDG-1).
Wniosek CEIDG możesz wypełnić albo odręcznie, albo elektronicznie. Najważniejsze informacje, jakie musisz uzupełnić w tym wniosku to:
 1. firma twojej działalności gospodarczej, czyli, kolokwialnie mówiąc, nazwa. Najprostszą firmą jaką możesz wymyślić to po prostu twoje imię i nazwisko – i to wystarczy.
 2. Następnie musisz również podać adres  zamieszkania oraz zameldowania (jeżeli jest inny niż zamieszkania), a także adres prowadzenia działalności gospodarczej – jeżeli jest inny niż adres zamieszkania. Tutaj warto nadmienić, że miejsce zamieszkania generuje Urząd Skarbowy, w którym będziemy się musieli rozliczać, a adres prowadzenia działalności gospodarczej generuje ZUS, z którym również będziemy musieli się rozliczać.
 3. Kolejną informacją jest adres przechowywania dokumentacji rachunkowej wnioskodawcy. W tym punkcie gorąco zachęcam do tego, by znaleźć sobie bardzo dobrą księgową, żeby nie przejmować się już składaniem dokumentów do Urzędu Skarbowego i ZUSu, osoby, która powie ci ile wynoszą składki dla ZUS, czy podatek dla US. Moja księgowa doradziła mi również, jaki rodzaj opodatkowania wybrać oraz podpowiedziała z PKD, który będzie najlepiej odzwierciedlał to, co chcę robić.
 4. Dane rachunków bankowych – na samym początku nie jest to potrzebne. Gdy nie masz jakichś dużych dochodów to spokojnie wystarczy twój prywatny rachunek bankowy.
 5. Informacja, kiedy zaczynasz swoją działalność gospodarczą – nie może być później niż dzień, kiedy składasz wniosek CEIDG do urzędu miasta.
 6. Data powstania obowiązku opłacenia składek ZUS – data rozpoczęcia działalności gospodarczej.
 7. Do wniosku dołączamy formularz ZUS ZUA (jeżeli mamy jednoosobową działalność gospodarczą w celu zgłoszenia wnioskodawcy do ubezpieczenia zdrowotnego i społecznego.  Jeżeli będziemy podatnikiem VAT, to musimy również wypełnić  VAT-R.
Wszystkie wymienione wyżej wnioski składamy do urzędu miasta (obojętnie którego – jeżeli np. będziemy prowadzić działalność w Krakowie, to możemy taki wniosek złożyć równie dobrze w Gdańsku). Podpisujemy to i gotowe- mamy własną działalność!
Teraz co miesiąc musimy pamiętać o opłacaniu składek na ZUS (od tego roku mamy łatwiej, bo każdy dostaje swój indywidualny rachunek bankowy i nie musi robić trzech osobnych przelewów na dane składki), sporządzanie odpowiedniej deklaracji VAT i rozliczanie się z US. Ja od początku współpracuję z cudowną księgową, która odciąża mnie od tych obowiązków i nie muszę się zamartwiać, czy o czymś nie zapomniałam. Jedynie muszę pamiętać o przelewach dla ZUS. 

Komentarze

 1. Może mi się niedługo przydadzą te informacje :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. U mnie to się stało nagle, więc kto wie ;)

   Usuń
 2. Kurczę, myślałam że to bardziej skomplikowane :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Ja własną działalność prowadziłam dwa razy i skutecznie się z tego wyleczyłam, a raczej ZUS mnie wyleczył ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Fakt, te składki są okropnie duże :(

   Usuń
 4. Niby chcę założyć własną firmę, i nawet nie wiedziałam, że to takie proste, ale to jednak trochę stresujące, tyle się może nie udać... Może kiedyś. A Ty czym się zajmujesz, jeśli mogę spytać? :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jestem na pierwszym roku aplikacji radcowskiej :)

   Usuń
  2. Uuu, nie sądziłam, że to wymaga własnej działalności. To powodzenia :)

   Usuń
  3. Coraz częściej w Kancelariach wymagają założenia własnej działalności ;) A ty czym się zajmujesz? :)

   Usuń
  4. Teraz robię coś zupełnie niezwiązanego, ale chciałabym piec torty i może inne ciasta na różne okazje :)

   Usuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Nieśmiały introwertyk

Związki, mężczyźni - trochę feministycznym okiem

Sposoby na wypadające włosy